טיפול בשלטי - כיצד לסרק

לגזע 'שטלנד שיפדוג' (שלטי) יש פרווה כפולה שכוללת שכבה תחתונה רכה ושכבה עליונה רב-ציבוענית. השלטי מקבל מראה מאוד אצילי כאשר מסרקים אותו בקביעות – אך בעלי השלטי לעיתים דוחים את המשימה מפני שהם חוששים כי לסרק את הפרווה יגזול מהם זמן רב, ולא כך הדבר.

אם תפעלו על פי הטיפים הבאים, לא תשקיעו יותר מ-5 או 10 דקות ביום על טיפוח והשלטי שלכם על מנת שהוא יראה וירגיש נפלא.

טיפוח השלטי מגיל צעיר – טיפוח מתמיד ייתן לשלטי שלך להרגיש הרבה יותר טוב באקלים החם שלנו. המגע עם האוויר יהיה ישיר יותר, ללא חסימות של שיער סבוך בדרך. לכן, חשוב להתחיל את הטיפוח כאשר השלטי עדיין גור. השלטי ייהנה מן הטיפול, יהיה יותר רגוע ואתם תוכלו לסיים את הטיפוח יותר מהר.

פעם בשבוע מומלץ להשקיע קצת מעבר (כ-20 דקות) בסירוק ובהברשה תוך שימוש בכל הכלים המצוינים. ביתר הימים, יספיקו רק 10-5 דקות עם מברשת סליקר או מברשת רגילה.

אזורי הטיפוח

הסוד להצלחה בטיפוח הוא לגשת לגוף הכלב מתוך גישה של "הפרד ומשול", ולא לחשוב על הטיפול בכלב כמכלול. גישה זו תקל על המשימה. השכיבו את השלטי על הצד, תנוחה המאפשרת ביצוע של 80% מכלל הטיפוח.

צד השמאל – להתחיל מאזור הצוואר ולהמשיך לזנב עם המסרק המיוחד. להתרכז בשטחים קטנים, להחזיק בעור עם יד אחת כאשר אתם מסרקים עם היד השנייה. לאט לאט יש להתרכז בנקודות ההתנגדות עד שהמסרק 'גולש' בחופשיות לאורך כל הצד.

צד הימני – להעביר את השלטי לצד השני ולהמשיך באותה הטכניקה. מומלץ ללטף את הכלב לעיתים קרובות ולחזק במילים את התנהגותו הרגועה.

סביב הרגליים (רגליים קדמיות וירכיים) – להשתמש במסרק המיוחד או במסרק עדין. שוב לעשות תנועות עדינות ואיטיות עד שהמסרק גולש דרך הפרווה. שימו לב שהשיער בירכיים סבוך יותר, אז ההתקדמות צפויה להיות איטית יותר.

ישבן, 'חצאית' וזנב – לאזורים אלה יש את השיער הכי צפוף ולכן הוא יותר קשה לסירוק. יש להתרכז בגושים קטנים של שיער בכל פעם. להניח יד על הגוף ליד שורשי השיער ולהעביר את המסרק המיוחד לאט מאוד בכדי לגרום כמה שפחות אי נוחות. בסופו של דבר, המסרק יעבור בקלות גם שם. אזור זה של השלטי דורש טיפול בתדירות גבוהה יותר מאזורים אחרים בגוף.

גב – עכשיו יש להעמיד את הכלב על רגליו, ולסרק את הגב לכל אורכו מן הצווארון ועד הישבן. השיער באזור זה יותר קל לסירוק.

צווארון – חזרו לאזור הראש והתרכזו בכל האזור של הצווארון הלבן. השיער כאן צפוף. השתמשו באותה הטכניקה של סירוק הישבן.

אחורי האוזניים – באזורים האלה יש שיער צפוף גם כן, אך מאוד רך מה שגורם לנטייה לקשרים וגושים. באיזור זה יש להשתמש במסרק העדין בלבד.

חזית (הסינר) – השיבו את השלטי על רגליו האחוריות וסרקו את סינרו מלמעלה למטה. יש להשתמש ביד השניה קרוב לגוף, על מנת למנוע משיכה בשורשי השיער.

בטן – לבסוף, להחזיק את הכלב ביד אחת כאשר אתם מסרקים ביד השניה את השיער באזור הבטן. זה אמור להתבצע באופן חלק.

קרשים בשיער (hair mats)
לפרווה של השלטי אין בעיות רבות של קשרים למעט השיער שמאחורי האוזניים. כאשר אתם רואים קשר בשיער, תנסו ראשית לפרק אותו עם מסרק רחב שיניים. בעדינות ובסבלנות אפשר לפתוח את הקשר.

במידה שהקשר חזק, על תנסו לפרק אותו ישירות. פשוט חתכו אותו במספריים הקטנות לכיוון שורשי השיער ותפרקו כל חלק בנפרד.

סירוק שיגרתי ונשירת שיער
אם תסרקו את השלטי שלכם לפחות פעמים בשבוע, תגלו שכל כי התהליך הרבה יותר קצר מכפי הנדמה לכם. המסרק גולש דרך הפרווה ואתם תופסים מעט מהפרווה. אפשר להשתמש במברשות במקום מסרקים.

פעם בשנה השלטי מצוי בתקופת נשירה, ובאותה תקופה יש להגביר את תדירות הטיפול לפעם ביום – מוצאים הרבה שיער פלומתי (מן השכבה תחתונה). אבל בשאר הזמן, טיפוח השלטי הוא משימה קלה. השלטי שלכם יראה נהדר, ירגיש נהדר ואתם תהיו פתורים מ"מזכרות" של פרוותו ברחבי הבית.