על גזע שלטי

השטלנד שיפדוג (שלטי) הוא כלב צאן עם טמפרמנט ואישיות אמיתיים. הוא עירני, פעיל, עדין באופי, ושופע חיבה לבעליו. רגישות משמעותה שכלב זה מבין וקולט את מצב רוחו של בעליו. בזכות האינטליגנציה הגבוהה של השלטי, הוא קל לאימון ואילוף.

כלבי שלטי ידועים בתקשורת טובה עם בעליהם, ובנאמנותם, ולכן דורשים ביטויי אהבה באופן תדיר. אין לו גישה חופשית לזרים, הוא מאופק באופיו, ולא מתקדם אליהם עד שהוא לומד משהו עליהם.

הוא אוהב ילדים והוא סובלני להתנהגותם. הוא מגן על משפחתו ובעיקר על הילדים שבמשפחה. השלטי הוא גם כלב אידיאלי לדירה. השלטי הוא לא קולי ננסי אלה גזע אחר.

שלטי וילדים

השלטי הוא כלב אידאלי לילדים, לא גדול מידי, עם אופי מאוד נעים. במיוחד לילדים בני 9-14, הגזע יכול להתאים מאוד. מכיוון שהשלטי מאוד קל לאילוף, הילדים יכולים לקחת חלק בתהליך האילוף ולראות את ההצלחה שלהם. לשלטי דרוש גם טיפוח בפרווה, ומאוד נעים לו שמסרקים ומטפלים בו. ילדים שלוקחים תפקיד זה על עצמם, רואים כמה שהם מפתחים יחסי קרבה וחברות עם הכלב החברותי הזה.

שלטי בארץ

אנשים עדיין לא מכירים את הגזע וקוראים להם 'לאסי קטן', 'קולי ננסי' ו'מיני-לאסי'. ישנם מספר מצומצם של אנשים המגדלים את הגזע שלטי בארץ. ישנם מקסימום 50 כלבי שטלנד שיפדוג הגדלים בארץ, זאת לעומת ארצות אחרות שם הוא פופולרי ביותר. למזלנו, לאחרונה נולדו לא מעט גורים, שנותן תקווה לעתיד.

סקלת חכמת הכלבים - השלטי הפיקח

בכלבים קטנים – מקום שני

דירוג     גזע
1.        בורדר קולי
2.        פודל
3.        רועה גרמני
4.        גולדן רטריבר
5.        דוברמן
6.        שטלנד שיפדוג – שלטי

כיום, עומד השלטי במקום השישי, בסקלת החכמה של גזעי הכלבים. אם לוקחים בחשבון את גודל הכלב בין הכלבים הקטנים, השלטי הוא במקום השני, אחרי הפודל הקטן. זה אומר שהוא מאוד כל לאילוף ויבין אותך מהר.

מבנה כללי של שלטי

השלטי יותר קטן מהקולי (משמאל) והוא גזע אחר.
גובה – 39-37 ס"מ, משקל – 12-7 ק"ג. תוחלת חיים – 12-14 שנים.

צבעים של שלטי

טריקולור: בעיקר שחור, לבן בחזה ובצווארון וקצת חום.

סייבל: בעיקר חום ג'ינג'י, לבן בחזה ובצווארון, קצת שחור.

כחול שיש: אפור-כחול משולב עם שחור, לבן בחזה ובצווארון וקצת חום.

בתקופתו הראשונה של השלטי, הצבע שחור/לבן (בלי חום) היה דומיננטי. הסייבל לא היה פופולרי. היום המצב הפוך, הסייבל הוא הצבע הפופולרי ביותר.